Krówki z nadrukiem – słodki sposób na powrót do dzieciństwa
Krówki to jedne z najpopularniejszych dostępnych na rynku słodkości, które kojarzą się z beztroskimi czasami dzieciństwa. Mało kto zastanawia się jednak, jaka jest ich historia i w jaki sposób się je produkuje. Oto krówki z nadrukiem bez tajemnic!
Historia krówek
Mianem twórcy krówek określa się Feliksa Pomorskiego, który w latach 20. XX wieku jako pierwszy w naszym kraju zaczął produkować te słodkości. Mówi się, że jego główną inspiracją były mleczne cukierki, jakich zasmakował w czasie stażu odbywanego w cukierni swojego wujka w Żytomierzu – mieście, które zlokalizowane jest na wschodnich kresach międzywojennej Polski, gdzie niezwykle silne były wpływy kulinarnej kultury Rosji będącej ojczyzną tak zwanych ciągutek.
W 1921 roku Feliks Pomorski założył wytwórnię słodyczy specjalizującą się w produkcji cukierków zawijanych w papierek z wizerunkiem krowy. W krótkim czasie zyskały one ogromną popularność. Po wybuchu II wojny światowej Pomorski musiał opuścić Poznań. Trafił do znajdującego się pod Warszawą Milanówka, gdzie zdecydował się na wznowienie w chałupniczych warunkach produkcji krówek. Cukierki nie mogły wymagać stosowania trudno dostępnych w okresie okupacji składników. Po zakończeniu wojny, firma stała się filią państwowych Zakładów Przemysłu Cukierniczego „22 lipca”. W rękach potomków Pomorskiego znalazła się dopiero po 1989 roku.
W jaki sposób wytwarza się krówki?
Krówki z nadrukiem powstają w prosty sposób. Składniki rozpuszcza się w dużym kotle i gotuje przez kilka godzin. Następnie gęstą masę wylewa się na specjalny blat, gdzie stygnie i tężeje. Kolejny etap to krojenie jej w kostkę i pakowanie. Krówki, które tnie się ręcznie. są bardziej miękkie i ciągnące, maszynowo – o wiele twardsze. Technika ich wytwarzania nie uległa znaczącej modyfikacji od czasów Feliksa Pomorskiego. Zmienił się natomiast ich skład. Coraz częściej cukier zastępuje się syropem glukozowo-fruktozowym, który wytwarza się z kukurydzy przetworzonej na skrobię kukurydzianą, a następnie na syrop składający się z glukozy oraz fruktozy.
Jak podkreślał Pomorski, dobre krówki nie mogą się obyć bez mleka. Niestety, wielu producentów zastępuje je mlekiem w proszku powstającym na skutek odparowania z mleka krowiego lub syntetycznym aromatem mlecznym.
W wielu współczesnych krówkach nie znajdziemy także masła. Zamiast niego nierzadko wykorzystuje się utwardzone tłuszcze roślinne.
Nasze krówki z nadrukiem
Dobra wiadomość – dostępne w naszym asortymencie krówki powstają na bazie masła i mają delikatną, lekko ciągnącą się konsystencję. To świetny pomysł na słodki upominek dla klientów, które wręczyć można im podczas wizyty w siedzibie naszej firmy czy w czasie różnego rodzaju imprez branżowych – targów czy konferencji. Krówki doskonale sprawdzą się również w roli gratisowego podarunku do składanego zamówienia.
Dodaj komentarz